vip1962 Ltd
Barwa światla w żarówce LED
Jak dowodzą naukowcy barwnik zawarty w siatkówce oka - reaguje głównie na światło niebieskie. Im więcej niebieskiego światła odbiera wzrok tym mniejsza produkcja melatoniny odpowiedzialnej za przygotowanie organizmu do snu. Idąc tym tropem wykazano, że chłodno-białe żarówki rozbudzają, zwiększają koncentrację i korzystnie wpływają na pracę umysłową i fizyczną. Zastosowane w pomieszczeniach mieszkalnych mogą jednak powodować zaburzenia snu i schorzenia.
Oświetlenie w mieszkaniu może pełnić funkcję jednego z najważniejszych elementów dekoracyjnych, zakładając, że zostanie ono odpowiednio dobrane do konkretnych pomieszczeń. Trzeba bowiem podkreślić, że zupełnie inne oświetlenie należy zastosować w salonie, czy pokoju dziennym, a inne sypialni, kuchni czy gabinecie.
Wnioski te mają ogromne znaczenie przy wyborze żarówek LED. Na stanowisku pracy lub do oświetlenia towaru winniśmy używać oświetlenia o barwie zimnej a w przypadku mieszkań zaleca się stosowanie żarówek o barwie ciepłej.
Ilość światła uzależniona jest głównie od czynności, które będziemy wykonywać, dlatego powinno być wyliczane indywidualnie dla każdego pomieszczenia. I tak do czytania wymagany jest poziom ok. 300 luksów, ale już miejsce, gdzie wykonywać będziemy bardziej precyzyjne zadania, jak np. szycie, potrzebujemy ich ok. 750.
Zdecydowanie mniejszej ilości światła, bo rzędu kilkunastu do kilkudziesięciu luksów, wymaga pokój, w którym oglądamy telewizję czy też sypialnia. Zwróćmy jednak uwagę, że przy ograniczonej powierzchni naszego domu czy mieszkania często jedno pomieszczenie spełnia wiele funkcji. Dlatego też nie powinniśmy ograniczać się do jednego punktu oświetleniowego, a poprowadzić kilka obwodów, które będą się osobno włączać.

W przypadku światła białego mamy do wyboru kilka temperatur światła – od ciepłej, przez naturalną do zimnej.
Światło białe zimne (5000-5500K) jest najbardziej efektywne pod kątem zużycia energii ale też najmniej przyjemne dla oka. Spoty - czyli bardziej skupione żarówki – umożliwiają uzyskanie interesujących efektów jeżeli są odpowiednio zastosowane. Światło takie będzie też wskazane do pomieszczeń gospodarczych i wszędzie, gdzie potrzebna jest utrzymanie wysokiej czystości lub chcemy mieć najmniejsze zużycie energii. Zimne światło powoduje podbicie bieli w stosunku do innych kolorów – wszelkie zanieczyszczenia na bieli są bardziej widoczne.
Neutralne (4000-4500K) wskazane jest do stosowania, gdy mieszamy światło z żarówki ze światłem naturalnym. Żadne kolory nie są mocniej widoczne.
Światło białe ciepłe (3000-35000K) najlepiej nadaje się do odpoczynku. Biel staje się stonowana i lepiej widać ciepłe barwy w otoczeniu.
Temperatura tego światła zbliżona jest do tej emitowanej przez świeczkę lub ognisko – dlatego wydaje się przyjemna. W połączeniu z naturalnym białym światłem słonecznym widać żółty odcień.
Wrażenie barwy światła (przykłady) :
1600 K - wschód i zachód Słońca
1800 K - barwa w oświetleniu świeczki
2800 K - barwa bardzo ciepło-biała (żarówkowa)
3000 K - barwa ciepło-biała
3200 K - barwa światła lamp studyjnych
4000 K - barwa biała
5000 K - barwa chłodno-biała
6500 K - barwa dzienna
20000 K - barwa czystego granatowego nieba
28000-30000 K - błyskawica